Publikováno Napsat komentář

Dieta s LR: Efektivní hubnutí bez hladovění

pro balance a protenin dieta

V dnešní době super a hyper marketů, kde na nás čeká všude mnoho velice chutných a přitažlivých lákadel, je velice snadné sklouznout z občasného dopřání si nějaké dobroty k závislosti na cukru, který je obsažen nejen ve sladkých potravinách. K tomu ještě sedavý styl zaměstnání, který nám příliš nepřidá a problém je na světě. Obezita je ovšem velmi závažné civilizační onemocnění, se kterým souvisí celá řada zdravotních komplikací, včetně cukrovky.

Obezita je způsobena souhrou genetických faktorů a vlivu zevního prostředí. Genetika má vliv asi z 50% a zbytek je jen a pouze na každém z nás. Na našich stravovacích návycích, skladbě jídelníčku, pohybových aktivitách, kvalitě pitného režimu, umění vypořádat se se stresovými situacemi a naučené vzory z rodiny.

Jaké jsou druhy obezity?

 1. JABLKO – tzv. mužský typ, při kterém dochází k hromadění tuku hlavně v oblasti břicha. Objevuje se u mužů,
  ale i u žen a jedná se o tzv. viscerální tuk = útrobní tuk (přebytečná nitrobřišní tuková tkáň, uložena hlouběji
  než podkožní tuk na břiše a obalující velké orgány). Je více rizikový, např. u kardiovaskulárních onemocnění.
 2. HRUŠKA – tzv. ženský typ, při kterém dochází k hromadění tuku v oblasti hýždí a stehen. Postihuje především ženy a je příčinou předčasné artrózy koleních i kyčelních kloubů a také psychických poruch.

Jaké jsou stupně obezity?

Rozdělujeme 3 stupně podle tzv. body mass indexu (BMI). Hodnotu BMI zjistíme tak, že váhu v kilogramech podělíme výškou v metrech na druhou (kg/m2). BMI 26-30 značí nadváhu, BMI 30-35 obezitu I. stupně, BMI 35-40 obezitu II. stupně a BMI nad 40 obezitu III. stupně.

Hodnoty BMI ale nic nevypovídají o druhu obezity (viz. výše), který se stanoví takto: obvod pasu v cm (u mužů norma do 94 cm, u žen do 80 cm; hodnota nad 102 cm u mužů a 88 cm u žen představují vysoké riziko vzniku nemocí spojených s obezitou typu JABLKO.

Jaká je správná „rychlost“ hubnutí?

Aby nedocházelo k jo-jo efektu a tělo shazováním přebytečného tuku „netrpělo“, je ideální hubnout 0,5-1,5 kg/týdně,
což znamená 2-6 kg/měsíčně. Rychlejší hubnutí může přinést následující rizika: dehydratace, ztráta svalové hmoty,
poruchy imunintího systému, ztukovatění jater a neposlední řadě i psychické poruchy.

Jaké možnosti nabízí produkty LR? Na výběr máme tyčinky, křupavé müsli, nápoje a polévky, které dostatečně nahradí jedno hlavní jídlo. U dalších jídel během dne nesmíme zapomínat na dostatečný přísun ovoce a zeleniny (v poměru 1:2), vypuštění cukru a doplnění dostatku vody, případně čaje. Ideálně, pokud si nové zvyky ve stravě osvojíte a nevnímáte je jako dietu, ale jako zdravý životní styl, který si dokážete udržet.

 • TYČINKY a MÜSLI – 3 možnosti podle příchutě (nugát, křupavý karamel a jahody s jogurtem). 1 tyčinka odpovídá asi 230 kcal. Müsli připravíme smícháním 3 polévkových lžžíce s 200 gramy nízkotučného jogurtu. 1 porce obsahuje 289 kcal.
 • NÁPOJE – 3 možnosti podle příchutě (vanilka, latte macchiato a jahoda – banán). 3 polévkové lžíce rozpustíme ve 250 ml polotučného mléka (ideálně v šejkru). 1 porce odpovídá 224 – 230 kcal.
 • POLÉVKY – 3 varianty podle příchutě (bramborová, zeleninová kari a rajská). Ve 3 dcl horké vody rozmícháme 3 polévkové lžíce. 1 porce odpovídá 220 kcal.

Mimo tyto základní typy produktů požívám ještě doplňkové (pomocné) přípravky:

 • proteinový nápoj FIGU ACTIVE – obsahuje bílkoviny z 5 různých zdrojů, 80% čístého proteinu, 23% denní dávky hořčíku (po smíchání se 125 ml mléka), 29% denní dávky vitamínu B6 (po smíchání se 125 ml mléka). Pomáhá k růstu a udržení svalové hmoty, přispívá k normální energetické, bílkovinové a glykogenové látkové výměně a přispívá k udržení normálního stavu kostí. Užíváme 1 odměrku na noc do 100 ml vody nebo 125 ml mléka (sytí a oddaluje pocit hladu).
 • vláknina FIBER BOOST – obsahuje rozpustnou vlákninu ze 3 zdrojů, chrom přispívá k normálnímu metabolismu
  makroživin. Bílkoviny, sacharidy a tuky jsou tělem lépe přijímány. Také přispívá k udržení glukózy v krvi
  a snižuje chuť na jídlo. 2 zarovnané odměrky jsou smíchány ve 200 ml mléka. Užíváme v odpoledních hodinách.
 • PRO BALANCE – dodává tělu cenné minerály, které vyrovnávají v organismu poměr zásaditých a kyselých látek. Hořčík, vápník, měď, chrom či molybden, to jsou jen některé z prospěšných látek, na které je tento produkt bohatý. Navíc neobsahuje laktózu a je vhodný i pro osoby alergické na mléčné bílkoviny. Dávkujeme dle aktuálních hodnot pH v ranní moči (nejlépe druhý vzorek). Při pH pod 6,8 dávkujeme 3×4 a měříme pH denně, při pH v rozmezí 6,8 – 7,4 dávkujeme 2×2 a měříme pH 1x a 2x týdně.
 • Figu Active čaj – skládá se z lékořice, kopřivy, citronové kůry, kůry lapacho, roiboosu a zeleného čaje. Tento čaj napomáhá k odbourávání tuků a dostatečnému pitnému režimu. Popíjíme několik šálků denně. Čaj je možné si zakoupit pomocí tohoto odkazu.

Praktická rada na závěr

Když máme dostatečnou vnitřní motivaci a ideálně i podporu rodiny a okolí, výsledky se dostaví velice rychle. Důležité je vydržet až do předem stanoveného cíle. Vždyť zlepšení kvality vlastního zdraví, které je tím nejcennějším co máme, za to přece stojí! A pokud je mým cílem „jen“ lépe vypadat, zase nosit své oblečení, které čeká schované ve skříni na „útlejší“ období nebo prostě jen vypadat mladší a cítit se skvěle – POJĎME DO TOHO!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.